Past Awards

West Chester Film Festival 2013

Best DramaWinnerRecord/PlayJesse AtlasCalifornia, USA
Best ComedyWinnerHarry Grows UpMark NickelsburgNew York, NY USA
Best DocumentaryWinnerBrain PowerTiffany ShlainCalifornia, USA
Best Animated FilmWinnerAbiogenesisRichard MansNew Zealand
Best Student FilmWinnerYanaBoris NikolovJohanneshov, Sweden
Best Experimental/Art FilmWinnerBlindspotTamara BritzaAustralia
Best Woman Filmmaker Presented by the Regional Center for Women in the ArtsWinnerStalledShannon KohliCanada
Best PA FilmmakerWinnerGive Me a SignGreg KoorhanPhiladelphia, PA USA
H. Paul Fitzpatrick People's Choice AwardWinnerMothers of No TomorrowSixx KingPhiladelphia, PA USA

West Chester Film Festival 2012

Best DramaWinnerRajuMax ZahleHamburg, Germany
Best ComedyWinnerTime FreakAndrew Bowler, Gigi CauseyNew York, NY USA
Best DocumentaryWinnerLook to the CookieLindsay LindenbaumNew York, NY USA
Best Animated FilmWinnerLive Outside the BoxShu-Hsuan LinFremont, CA USA
Best Student FilmWinnerThe Road HomeRahul GandotraLondon, UK
Best Experimental/Art FilmWinnerDanse MacabreDanny LennonMontreal, Canada
Best Woman Filmmaker Presented by the Regional Center for Women in the ArtsWinnerThe Maiden and the PrincessAli ScherBurbank, CA USA
Best PA FilmmakerWinnerFollowing ChaseGreg KoorhanPhiladelphia, PA USA
H. Paul Fitzpatrick People's Choice AwardWinnerRajuMax ZahleHamburg, Germany

West Chester Film Festival 2011

Best DramaWinnerLittle Children, Big Words
(Sma Barn, Stora Ord)
Lisa James-LarssonStockholm, Sweden
Best ComedyWinnerGod of LoveLuke Matheny, Gigi DementBrooklyn, NY USA
Best DocumentaryWinnerRevolutionary MicrophoneTherese TranAustin, TX USA
Best Animated FilmWinnerPrayers for PeaceDustin GrellaNew York, NY
Best Student FilmWinnerThe ConfessionTanel ToomBeaconsfield, UK
Best Experimental/Art FilmWinnerSensologyMichel GagneBellingham, WA USA
Best Woman Filmmaker Presented by the Regional Center for Women in the ArtsWinnerLittle Children, Big Words
(Sma Barn, Stora Ord)
Lisa James-LarssonStockholm, Sweden
Best PA FilmmakerWinnerComing off the DLDan Hunt, John O’LearyVillanova, PA USA
H. Paul Fitzpatrick People's Choice AwardWinnerRecoChris Adler, Mary BoreginoSalt Lake City, UT USA

West Chester Film Festival 2010

Best DramaWinnerZandJoost van Ginkel
Helen Zwaan
Utrecht, Netherlands
Best ComedyWinnerLe HobbyNicolas ZappiParis, France
Best DocumentaryWinnerNico's ChallengeSteve AudetteConcord, MA USA
Best Animated FilmWinnerGarbage AngelsPierre M. TrudeauMontreal, Canada
Best Student FilmWinnerTime MachineMark KendallBrooklyn, NY USA
Best Experimental/Art FilmWinnerBecomingAyelen Liberona
Joseph Johnson Cami
Toronto, Canada
Best Woman Filmmaker Presented by the Regional Center for Women in the ArtsWinnerDown in Number 5Kim SpurlockBrooklyn, NY USA
Best PA FilmmakerWinnerSquaredJeremy BravermanPittsburgh, PA USA
Audience Choice AwardWinnerLevel UpGreg KoorhanPhiladelphia, PA USA

West Chester Film Festival 2009

Best DramaWinnerThe LineKent BassettLos Angeles, CA USA
Best ComedyWinnerTripping UpGreg KoorhanPhiladelphia, PA USA
Best DocumentaryWinnerFlowers of RwandaDavid MunozMadrid, Spain
Best Animated FilmWinnerRed & BlueTyler AyresColumbus, OH USA
Best Student FilmWinnerOpen Your EyesSusan CohenPasadena, CA USA
Best Experimental/Art FilmWinnerMagritte MomentIan FischerNew York, NY USA
Best Woman Filmmaker Presented by the Regional Center for Women in the ArtsWinnerMother, MineSusan EverettLeeds, West Yorkshire, UK
Best PA FilmmakerWinnerCharlie ApplebeePatrick TaggartPhiladelphia, PA USA
Audience Choice AwardWinnerCharlie ApplebeePatrick TaggartPhiladelphia, PA USA

West Chester Film Festival 2008

Best DramaWinnerSilver TonguesSimon ArthurGlasgow, Scotland
Best DramaHonorable MentionNow You See Me, Now You Don'tAttila SzaszBudapest, Hungary
Best ComedyWinnerI'm in the Mood for Death Carolyn LondonNew York, NY USA
Best ComedyHonorable MentionDog DownBrian Loschiavo

& Ryan Ogden
West Hollywood, CA USA
Best DocumentaryWinnerThe TribeTiffany ShlainMill Valley, CA USA
Best DocumentaryHonorable MentionArthur Szyk: Soldier in ArtJim RuxinBurlingame, CA USA
Best Animated FilmWinnerSimulacraTatchapon LertwirojkulJersey City, NJ USA
Best Animated FilmHonorable MentionFirst MemoriesSoo See HanJersey City, NJ USA
Best Student FilmWinnerIn BetweenJose E. Inglesias VigilPrzykop, Purda, Poland
Best Student FilmHonorable MentionRabiaMuhammad Ali HasanOrange, CA USA
Best Experimental/Art FilmWinnerGlimpseDustin GrellaNew York, NY USA
Best Experimental/Art FilmHonorable MentionBackyard ShadowKarl StavenPhiladelphia, PA USA
Best Woman Filmmaker Presented by the Regional Center for Women in the ArtsWinnerI'm in the Mood for DeathCarolyn LondonNew York, NY USA
Best Woman Filmmaker Honorable MentionWar HeroAlison HeatherSydney, Australia
Best PA FilmmakerWinnerFour Thorns for AidanJosh SmithBerwyn, PA USA
Best PA FilmmakerHonorable MentionBroken WindBrian LipkoWest Chester, PA USA
Audience Choice AwardWinnerLife in a Bowl – Todd Bieber & Juliana Brafa – Winfield, PA USAPatrick TaggartPhiladelphia, PA USA
Audience Choice AwardHonorable MentionFour Thorns for AidanJosh SmithBerwyn, PA USA

West Chester Film Festival 2006

Best DramaWinnerBinta and the Grand IdeaJavier FesserMadrid, Spain
Best ComedyWinnerPitchIan GelfandNew York, NY USA
Best DocumentaryWinnerAlex Scott: A Stand for HopeLarry MendtePhiladelphia, PA USA
Best Animated FilmWinnerMoongirlHenry SelickPortland, OR USA
Best Student FilmWinnerCharlieMatt TegtmeierLos Angeles, CA USA
Best Experimental/Art FilmWinnerMissing PagesJerome OlivierTokyo, Japan
Best Woman Filmmaker Presented by the Regional Center for Women in the ArtsWinnerTwitchLeah MeyerhoffNew York, NY USA
Best PA FilmmakerWinnerBenjamin Franklin: Stealing Lightning from the SkyLarry MendtePhiladelphia, PA USA
Audience Choice AwardWinnerRent ControlTesia BaronePhiladelphia, PA USA

West Chester Film Festival 2005

Best DramaWinnerMaree
Best ComedyWinnerPee Shy
Best DocumentaryWinnerShadow Of Liberty
Best Animated FilmWinnerDear Sweet Emma
Best Student FilmWinnerPerils in Nude Modeling
Best Experimental/Art FilmWinnerModus Vivendi
Best Woman Filmmaker Presented by the Regional Center for Women in the ArtsWinnerPee Shy
Best PA FilmmakerWinnerSnyder & Newton
Audience Choice AwardWinnerCanta